+48 799 770 878

Pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, tapicerki meblowej i samochodowej, sof, kanap i narożników, materacy | Pranie Posejdona

Ozonowanie pomieszczeń – co warto wiedzieć?

29 grudnia 2021
Proces prania wykładzin biurowych Pranie Posejdona - etapy czyszczenia

Zazwyczaj ozonowanie pomieszczeń jest zalecane w miejscach użytku publicznego, biurach, przedszkolach czy żłobkach. Są to miejsca szczególnie narażone na rozprzestrzenianie się wirusów i bakterii. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby stosować ten zabieg również w domach czy mieszkaniach. Włączenie generatora ozonu dezynfekuje nie tylko powierzchnie, ale i powietrze, zabijając niebezpieczne mikroorganizmy. Zabieg może okazać się także konieczny w pomieszczeniach, w których przebywał chory.

 

Kiedy stosuje się ozonowanie?

 

Ozonowanie pomieszczeń stosuje się w celu:

  • dezynfekcji, czyli zabijania grzybów, bakterii i wirusów (w tym także koronawirusa);

  • deakaryzacji, czyli usuwania alergenów zarówno wziewnych, jak i kontaktowych;
  • deodoryzacji, czyli rozbicia cząstek zapachowych w celu pozbycia się przykrego zapachu.

Warto zaznaczyć, że ozonowanie pomieszczeń trwale usuwa wszelkie zapachy z pomieszczenia, a nie tylko przykrywa je innymi, przyjemniejszymi zapachami.

 

Ozonowanie pomieszczeń – czy to jest skuteczne?

 

Jak najbardziej – ozonowanie pomieszczeń jest skuteczne. Pozwala zabić chorobotwórcze mikroorganizmy, uciążliwe owady i usunąć nieprzyjemne zapachy. Należy mieć jednak świadomość, że zabieg nie usuwa przyczyny. W dezynfekowanych pomieszczeniach wraz z ludźmi na nowo pojawią się bakterie czy wirusy. Nie da się tego uniknąć, dlatego ozonowanie pomieszczeń powinno być wykonywane regularnie. Podobnie wygląda to w przypadku brzydkich zapachów. Jeżeli nie zostanie zlikwidowane źródło, problem będzie nawracać.

 

Gdzie można stosować ozonowanie?

 

Proces ten wykonuje się praktycznie w każdym zamkniętym pomieszczeniu. Najczęściej spotykane jest ozonowanie mieszkania, jednak równie dobrze zabieg ten można przeprowadzić w samochodzie, w zakładzie pracy, w gabinecie lekarskim oraz w setkach innych miejsc.

Ostatnio popularne stało się ozonowanie pokoi hotelowych oraz przedszkoli. W hotelach ozonowanie pozwoli na pozbycie się brzydkich zapachów z zasłon, dywanów i innego wyposażenia pokoju. 30 minut pracy ozonatora pozostawi pokój wolny od chorobotwórczych zarazków i zapachów. Po zabiegu wystarczy poczekać, aż ozon samoistnie rozpadnie się to tlenu, którym oddychamy – trwa to około godziny, można też otworzyć okno (około 10 minut). W przypadku przedszkoli i żłobków zmniejszy się ilość zachorowań dzieci – zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym, nawet o 50%. Jest to wymierna korzyść z przeprowadzania dezynfekcji ozonem w miejscach, w których przebywa duża liczba osób na stosunkowo niewielkiej powierzchni. Tak samo jest w przypadku biur, poczekalni chorych w przychodniach lekarskich i innych miejscach, w których jest duże miano zarazków.

 

Jak wygląda proces ozonowania mieszkania?

Ozonowanie jest niebezpieczne dla organizmu człowieka. Dopóki ozonator powietrza jest uruchomiony, a także w ciągu 120 minut po jego wyłączeniu (czas konieczny do samoistnego rozpadu ozonu do tlenu), w pomieszczeniu nie powinien przebywać żaden człowiek bez odpowiedniego stroju ochronnego. Przed właściwym procesem należy również wynieść kwiaty i przenieść zwierzęta w bezpieczne miejsce. Następnie operator powinien uszczelnić pomieszczenie i włączyć urządzenie. Całej reszty dokona generowany ozon.

 

Po co ozonować mieszkania?

Mieszkania ozonuje się w celu pozbycia się nagromadzonych latami zapachów – z kuchni, sypialni, salonu, a także innych pomieszczeń, w których często przebywamy. Dywany i zasłony są źródłem nieprzyjemnych zapachów z kuchni oraz zapachów odzwierzęcych (jeżeli mamy zwierzęta). Ozonowanie pozwoli na pozbycie się zapachów z mebli i innego wyposażenia pomieszczeń. Pokoje dziecięce oraz sypialnie alergików powinny być regularnie dezynfekowane ozonem – zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Już po pierwszym ozonowaniu poczują Państwo znaczącą różnicę w jakości powietrza, którym się oddycha. Ozonowanie stanowi świetne uzupełnienie stosowania popularnych oczyszczaczy powietrza.

 

O ozonie

Jak to się dzieje, że ozonowanie jest niebezpieczne dla organizmów żywych, ale nie pozostawia żadnych szkodliwych substancji? Odpowiedź ukryta jest w definicji ozonu. Jest to cząstka tlenu posiadająca trzy, a nie dwa atomy wspomnianego pierwiastku. Z tego powodu ozon łatwo wchodzi w reakcję utleniania, która niszczy drobnoustroje, alergeny, grzyby oraz cząstki zapachowe. Nie jest to jednak cząstka stabilna i w ciągu kilku godzin ulega pełnemu rozkładowi na nieszkodliwy tlen. Jako silny utleniacz ozon może oddziaływać również na komórki organizmu oraz wywoływać starzenie wszystkich przedmiotów w mieszkaniu, dlatego istotne jest odpowiednie przygotowanie pomieszczenia do zabiegu.

 

Proste i skuteczne!

Ozonowanie opiera się na bardzo prostej zasadzie działania, zapewniającej wysoką skuteczność. Jednocześnie ozon, jako gaz, z łatwością dostanie się do każdego zakamarka w mieszkaniu. Dlatego też Ministerstwo Zdrowia określa tę metodę jako ekologiczną i naturalną oraz poleca jej użycie zamiast stosowania środków odkażających.

  •  
Silny oraz cieszący się popularnością prespray, zawierający enzymy proteolityczne do usuwania najtrudniejszych zabrudzeń białkowych.
Superwydajny, najtańszy w użyciu detergent na rynku. Doskonały do profesjonalnego czyszczenia dywanów i wykładzin.
Silnie skoncentrowany i wysoce skuteczny środek czyszczący i dezodoryzujący. Może być stosowany jako prespray,

Wszystkie informację dotyczące ochrony danych osobowych przetwarzanych w ramach kontaktu z nami, w tym za pomocą niniejszego formularza znajdziesz w zakładce. Polityka prywatności Wskazaliśmy tam między innymi, że administratorem danych jest Fundacja Firma Dla Każdego z siedzibą w Warszawie ul. Lwowska 5/15, 00-660 Warszawa., NIP: 52 52 625 624.

Pobierając e-booka wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanego adresu email dla celów informacyjnych, marketingowych oraz komunikacji.

Pobierz za darmo ebook

 

"Jak skutecznie czyścić tapicerkę meblową metodą prania ekstrakcynego?"

 
E-mail
Imię
Jak chcesz użyć swojej widzy?
Pobierz
Pobierz
Zapisałeś się — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie
wymagane pola!

KONTAKT

INFORMACJE

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

jakosc@pranieposejdona.pl

jakosc@pranieposejdona.pl

zaloguj

regulamin

polityka prywatności

+48 799 770 878

kontakt@pranieposejdona.pl